Aj pre vás je ranné vstávanie božím trestom? Verím, že pre mnohých z vás určite áno. Rána však môžu byť aj o čosi príjemnejšie, menej stresujúce a hektické. Všetko, čo musíte urobiť, sa začína už večer, teda tesne pred tým, ako si ľahnete do postele, a aj potom, ako v nej už ležíte.

Usmiata žena ráno vstáva z postele

Večerný rituál
Aby ste sa mohli dobre vyspať a ráno vstať ako znovuzrodení, asi hodinu predtým, ako pôjdete spať, začnite svojim každodenným rituálom. Ten by sa mal začínať tým, že otvoríte okno naplno a necháte ho otvorené aspoň pol hodiny. Neplatí to len v lete, ale v každom ročnom období, teda na jar, na jeseň aj v zime a aj vtedy, keď je vonku mínus dvadsať stupňov Celzia. Izbu musíte jednoducho dokonale vyvetrať.

Matrac položený na drevenej podlahe

Druhou časťou vášho rituálu, by mala byť činnosť, ktorú vykonávate v posteli a ktorá vás dostatočne upokojí. Nemýľte si upokojenie a únavu. Aj keď ste na smrť unavení, môžete prežívať vnútornú nervozitu a nepokoj, čo tak väčšinou aj býva. Vhodné je napríklad čítanie knihy alebo relaxačné dychové cvičenia.

Pokojný spánok
To, ako dobre alebo nedobre spíte, ovplyvňuje hlavne vaša posteľ a matrac. V predajni matracov Žilinami prezradili niekoľko vecí. Vraj vôbec nie je pravda, že tvrdosť matracu rozhoduje o tom, či je dobrý alebo nie dobrý na spánok. Ďalej som sa dozvedela aj to, že keď si vyberáte matrac, tak by ste si ho mali zásadne vyskúšať už v predajni. Vraj už v momente, keď si na neho ľahnete, nejako podvedome vycítite, či je pre vás OK alebo nie. Asi ste pochopili, že základom pre pokojný spánok je práve matrac. Áno, keď budete mať dobrý matrac, bude sa vám spať dobre a rána budú skutočne lepšie a príjemnejšie.

Posteľ s vankúšom, knihou a dioptrickými okuliarmi

K lepšiemu spánku vám dopomôže aj vhodný vankúš a typ prikrývky. Materiály by mali dobre vsakovať pot a byť príjemné na dotyk. Vidíte? Všetko sú to drobnosti, no ako celok vám skutočne pomôžu pri rannom vstávaní, ale aj pri tom, aby ste sa každý deň skutočne dobre vyspali.