V spojitosti so zdravým stravovaním si automaticky spájame tieto veci- Zlepšenú kondíciu a zdravotný stav + štíhlu líniu a úbytok hmotnosti. Čiže áno, zásady zdravého stravovania sú okrem pohybu a cvičenia tou najhlavnejšou príčinou, vďaka ktorej môžete byť dlhodobo štíhla a zdravá. A zabudnúť by sme nemali spomenúť takisto zásady zdravšieho životného štýlu- pravidelný spánok, pitný režim, obmedzenie alkoholu a cigariet (pre niekoho tiež obmedzenie kofeínu).

A čo sa týka stravy, možno si pomyslíte, že podľa toho, čo ste doteraz čítali, sú vlastne jedinou nezávadnou potravinou len zeleninové listy. Že by ste mali konzumovať len zeleninu + ovocie a aj to iba určité druhy. Alebo konzumácia proteínov s minimálnou gramážou prísad ako cestoviny, zemiaky či ryža. Lenže ak sa nepozrieme na princípy tej či onej diéty, v skutočnosti zdravé stravovanie znamená niečo iné, a to – vyvážený príjem všetkých dôležitých látok– bielkovín, sacharidov, zdravých tukov, minerálov, vitamínov.

ryba, zelenina

A v čom sa naopak zhodneme takmer všetci, nielen neefektívne, „priberacie“, ale aj nezdravé je nadmerné, pravidelné konzumovanie polotovarov a vo veľkej miere umelo spracovaných potravín. Ďalej je to aj „zbytočné maškrtenie“, teda konzumovanie rôznych čokoládok, cukríkov a chrumiek, len tak z nudy. Len pre chuť. Bohatší zdroj vitamínov a iných dôležitých výživových látok majú ovocie, zelenina a strukoviny- ktorými pokojne môžete nahradiť tieto „maškrtky“.

Potom, ak často jedávate mäso- najzdravšiu alternatívu predstavuje to rybacie, to by ste rozhodne mali zaradiť do svojho jedálneho lístka a okrem neho aj rôzne celozrnné potraviny.

paradajky, náku

Bude viditeľný nejaký výsledok?

  • Mal by byť a ide o faktory, čo spolu vzájomne súvisia. Nielenže sa vám podarí lepšie regulovať svoju hmotnosť a podarí sa vám zapnúť obľúbené rifle, ale takisto bude mať viac fyzických a psychických síl, budete sa cítiť viac vyrovnane, zlepší sa vám trávenie a zároveň pôjde o dobrú prevenciu pred srdcovo cievnymi a inými civilizačnými ochoreniami.