Ak sa bežný človek s laickými skúsenosťami v súčasnosti rozhodne pre výber kvalitných okien, môže ísť o skutočne nekonkrétny pojem, ktorý zahŕňa hneď niekoľko finančne ako aj inak odlišných možností a prevedení. Výber je totiž pomerne široký, no a prakticky o každej alternatíve sa dočítame isté superlatívy.
Predovšetkým sa zamerajme na fakt, že ponuka okien ponúka niekoľko odlišných prevedení najmä z hľadiska materiálu. A práve materiál sa výrazným spôsobom dokáže podpísať pod viaceré aspekty, resp. silné stránky či určité nevýhody. Známe sú prevedenia z plastu, dreva, hliníku, výnimkou nie je ani oceľ.

Chlapec pozerá z okna, podkrovie, rozprávkové

Pomerne časté a zaujímavé sú takisto kombinácie, napr. hliníka s drevom alebo plastom. Týmto spôsobom je možné spojiť požadovanú eleganciu s funkčnými vlastnosťami.
Podstatným faktorom však zväčša nebývajú iba tieto vlastnosti, ale tiež cena. Z pohľadu finančných nákladov je najvýhodnejšie plastové okno, pričom k drahším sa radí prevedenie z hliníku. Niekde v strede sa nachádza kombinácia plastu s hliníkom či hliníka s drevom, z hľadiska nákladov sú lacnejšou voľbou tiež typy drevených okien. Prakticky ojedinele sa ale stretneme tiež s výrobou okien zo špeciálnych vysoko kvalitných oceľových profilov, ktoré sú však samozrejme super drahé.

Interiér, jedáleň, okná

  • Najčastejšie sa preto stretávame s voľbou plastových okien, no stabilný záujem je tiež o variant z hliníku alebo dreva.

Ďalšími podstatnými požiadavkami sú dlhá životnosť a nenáročná údržba, kedy je favoritom hliník. Životnosť hliníkových okien sa odhaduje na cca 80 až 100 rokov, pritom pri minimálnej údržbe. Aj napriek tomu však disponujú skvelými vizuálnymi vlastnosťami, čoho príkladom sú tiež hlinikove okna LM Mont.
Naopak najnižšiu životnosť dosahuje možnosť drevených okien, a to odhadom len 15 až 30 rokov, o trošku lepšie je na tom forma plastových okien- 25 až 35 rokov.