Zlatý štandard v súčasnosti nepoužíva už žiadna vláda. Veľká Británia od neho upustila v roku 1931, Spojené štáty ju nasledovali rok potom a štandard definitívne skončil v roku 1971.
 
Tento štandard bol úplne nahradený fiat peniazmi. Fiatová mena má viacero definícií:

šperky
 
•bankovky a mince s núteným obehom
•peniaze s nízkou alebo žiadnou hodnotou
•peniaze nekryté drahými kovmi
•kombinácia predchádzajúcich troch definícií
 
Apel zlatého štandardu spočíva v tom, že je kontrolovaný výdaj peňazí. Pri fyzickom množstve zlata, ktoré je limitujúce pre menu to môže pôsobiť ako hranica, akési pravidlo, ktoré nasleduje celá spoločnosť. Štát kde je zavedený zlatý štandard je relatívne chránený pred infláciou aj defláciou.

zlaté vejce
 
V rokoch pred prvou svetovou vojnou sa medzinárodný obchod uskutočňoval pomocou klasického fyzického zlata. Národy s obchodnými prebytkami nahromadili zlato ako platbu za export. Naopak krajiny s deficitom obchodu zaznamenali pokles svojich zlatých rezerv pretože z takýchto krajín odchádzalo zlato ako platba za import.
 
Do roku 1821 sa Anglicko stalo prvou krajinou, ktorá zaviedla tento štandard. Dramatický nárast svetového obchodu a priemyselnej revolúcie priniesol aj veľké objavy nových zlatých ložísk, ktoré pomohli štandardu zostať neporušené až do ďalšieho storočia.  Keďže každá nerovnováha v obchodovaní bola vyriešená zlatom, vlády mali silnú motiváciu na zásobovanie sa na ťažšie časy. Tieto zásoby zlata ešte stále existujú.
 
Postupne sa k štandardu pripájali ďalšie a ďalšie krajiny. Od roku 1871 do roku 1914 bol štandard na vrchole. Všetko ale skončilo vypuknutím 1. svetovej vojny. Keďže dodávky zlata aj naďalej zaostávali za rastom svetovej ekonomiky, britská libra a americký dolár sa stali globálnymi rezervnými menami. Menšie krajiny sa začali držať týchto mien miesto zlata.

pytlík peněz
 
Vroku 1944 po Brettonwoodskej dohode boli všetky národné meny ocenené vo vzťahu k americkému doláru, ktorý sa stal dominantnou rezervnou menou a vytvoril si zaujímavý vzťah ku zlatu. Z dlhodobého hľadiska sa môže stať, že keď dolár klesá, cena zlata stúpa.
 
Dnes je cena zlata určovaná dopytom po kovoch a napriek tomu, že sa už nepoužíva ako štandard stále spĺňa dôležitú funkciu.