Poznáte to, keď máte veľké bolesti a dlho sa odhodlávate ísť k lekárovi? Ak nie tak si rýchlo poklopte, aby to tak aj zostalo. Niektorí z nás však majú rešpekt pred takýmito ľuďmi v bielom. Keď sa človek konečne odhodlá ísť k lekárovi, verí, že mu hneď aj pomôže. Opak je v mnohých prípadoch pravdou. Prídete tam a vy čakáte, že váš obvodný lekár bude aspoň tušiť, čo vám je. Preto si myslím, že najhoršia odpoveď je, keď vám povie: „Čo by to tak mohlo byť?“.

ldn

Pacient v tej chvíli rozmýšľa, či má tomu vyštudovanému lekárovi on poradiť svoju diagnózu. Veď keby ju predsa vedel, tak by tu možno vôbec nebol alebo by mu ju povedal už na začiatku. No nie? A ako to potom celé pokračuje? Vypíše mu žiadanku na odborné vyšetrenia. V niektorých prípadoch, pacient s takýmito bolesťami musí čakať aj niekoľko mesiacov na takéto vyšetrenie. Pripadá vám to normálne? Mne teda nie. Keď sa už dostane, niekedy aj po polroku, k takémuto odbornému lekárovi, čaká, že konečne zistí čo mu je. Pri najmenšom by privítal aspoň nejaké tabletky, ktoré by mu aspoň trošku uľavili od bolesti. Najhoršia nočná mora takéhoto človeka začína vtedy, keď mu lekár povie, že z jeho pohľadu je úplne zdraví a pošle ho na iné oddelenie.

bolest

Zase sa to všetko zopakuje. Dlhé čakanie na vyšetrenie. Pacient už rozmýšľa nad tým, či si to celé len nevymýšľa, keď mu podľa nich nič nie je. Aj by tomu uveril, keby každý deň nemal tie ukrutné bolesti. Keď už takémuto človeku konečne stanovia nejakú diagnózu ostáva mu len dúfať, že to práve kvôli nej má takéto bolesti. Všetky lieky berie tak ako mu to lekár predpísal. Všetky pokyny lekára presne dodržuje v nádeji na krásny život bez bolestí. O takomto krásnom konci bez bolestí a iných obmedzení sníva každý pacient.

zdravotnictví

Je podľa vás normálne, aby sa na vyšetrenie čakalo niekoľko mesiacov? Ľudia s takýmito problémami majú pocit, že nevydržia už ani jeden deň, nie to ešte polroka. Áno, vo veľkých mestách možno takýto problém nemajú. Sú nemocnice, kde majú viac lekárov a zoberú vás rýchlejšie. Čo však majú robiť ľudia z menších miest? Musia čakať neskutočne dlho alebo im povedia, aby sa išli objednať k inému lekárovi. Nie každý si môže dovoliť cestovať desiatky kilometrov kvôli jednému vyšetreniu a nakoniec mu možno ani nič nezistia.
Človek ako jednotlivec s takýmto systémom nespraví nič. Avšak, ľudia ako spoločnosť by mohli dosiahnuť veľké zmeny v našom zdravotníctve, keby sa spojili. Zamyslite sa nad tým, kam naše zdravotníctvo smeruje.