Začnite skoro
Carlos Slim Helú je mexický podnikateľ, ktorý bol na niekoľko rokov zaradený medzi najbohatšie osoby na svete. Slimove osobné finančné tipy odrážajú bežné múdrosti na budovanie bohatstva, vrátane tohto veľmi základného tipu: začať skoro. Čím skôr začnete spravovať, šetriť a investovať svoje peniaze, akokoľvek obmedzené, tým lepšie sa vyhnete chybám, ako je hádzanie všetkých vašich investičných peňazí do jednej akcie. Slim dodržal túto radu, kúpil akcie v mexickej banke vo veku 12 rokov a zarábal 200 pesos (9 eur) týždenne ako dospievajúci chlapec.

peníze

Nájdite svoju vášeň
Váš bankový účet môže byť prázdny, ale to neznamená, že taký má ostať donekonečna. Zmena je možná bez ohľadu na vašu situáciu a prvým krokom je viera v seba. Úzko súvisí s zistením, čo je vášeň vášho živote, či už ide o šitie, zachraňovanie zvierat alebo vytváranie softvéru. Christopher Paul Gardner je milionár, ale na chvíľu bol v minulosti bezdomovcom. Jeho tajomstvom je to, že našiel niečo, čo sa mu veľmi páčilo a začal na tom pracovať. Možno nemôžete, napríklad hneď začať s projektovaním, ale môžete ísť na internet alebo do knižnice a začať sa o ňom učiť, a čím skôr to urobíte, tým lepšie.

Zjednodušte svoj život
Warren Buffett, americký milionár, žije v dome, ktorý si kúpil v roku 1957 za 40 000 eur. Carlos Slim žije v rovnakom dome už viac ako 40 rokov. Nepretržité kupovanie vecí, ktoré nepotrebujete, kladie váš rozpočet nadol nie smerom nahor.

Prechádzky a verejná doprava nie je nič, za čo by ste sa mohli hanbiť
John Caudwell, David Cheriton a Chuck Feeney sú milionári, o ktorých ste pravdepodobne nepočuli, ale všetci traja chodia pešo, jazdia na bicykloch alebo používajú verejnú dopravu na každodenné cestovanie. Je to lepšie pre váš bankový účet a aj pre životné prostredie. Ak sa títo ľudia nehanbia pri jazdení v autobuse, nemali by ste ani vy.

pofnikatel

Autá sú žrútmi peňazí
Ingvar Kamprad zo spoločnosti Ikea riadi desaťročné Volvo a milionár Jim Walton riadi 15-ročný pickup. Nestrácajte čas myšlienkou, že auto je váš cieľ. Iste, ak ste fanúšik aut, nie je nič zlé si kúpiť auto o ktorom ste snívali, ak si to môžete dovoliť. Ale pre väčšinu ľudí stačí, dostať sa z bodu A do bodu B v bezpečí a primeranom pohodlí.