Vyvolávanie alebo robenie fotiek pomocou fotoaparátu vlastne nie je trendom len dnešnej doby, táto aktivita a spôsob zachovania pamiatok je tu s nami už pomerne dlho. Rozdiel je v tom, že dnešná doba, jej technológia a zvyky z tohto príležitostného koníčka spravili pravidelnú záležitosť nevraviac o tom, že fotoaparátom dnes disponuje každé mobilné zariadenie. Ale priznajme si, mnohí ľudia podľahli akejsi čudnej záľube, kedy sa fotia každý jeden deň a možno každú hodinu. V izbe, v kuchyni, na ulici, v práci, v kúpeľni,…

focení

už chýba spomenúť len na toalete. Ale určite sa nájdu situácie a fotky, ktoré si skutočne zaslúžia  našu pozornosť a ide o akési uchovanie spomienok z krásnych miest alebo času, ktorý zažijeme napríklad počas dovolenky. Krásne mestá, krásna príroda, niektoré fotky v našej zbierke sú predsa len zaujímavejšie a cennejšie, než tie iné. A práve tieto fotky by si tak zaslúžili dotiahnuť svoju podobu do maximálnej spokojnosti, respektíve do podoby, aby skutočne vyzerali čo najlepšie a najkvalitnejšie.

K tomu ich ale zo všetkého najskôr musíme uložiť na bezpečné miesto. Keďže ide o fotky digitálne, úložisko môže mať podobu USB kľúča, hard disku, CDčka, ale najlepšie asi online úložiska v podobe cloudových služieb. USB kľúč môžeme stratiť, z pevného disku môžeme súbory omylom zmazať, technológia CD zostáva zastaraná, ideálne tak pôsobí práve úložisko online- cloud.

  • Internet, aplikácie a softvér nám dnes ale ponúkajú možnosti, respektíve dostupné a praktické nástroje, o akých sa nám pred niekoľkými rokmi ani nesnívalo.

selfie
Fotenie dnes nemá podobu, kedy len vyvoláme fotku a tým to všetko končí, ale naopak. Vyvolaním fotky ešte len všetko začína. Dnes sa môžeme s uloženou fotkou do sýtosti pohrať a zamerať sa na rôzne detaily. Dostupné programy ako napríklad Zoner Photo Studio, Gimp, XnView, PhotoFiltre Studio, pre najnáročnejších zasa Adobe Photoshop nám umožňujú fotky následne detailne editovať do tej najlepšej vizuálnej podoby.