Kúpiť už hotovú spoločnosť predaj sro platca dph cena, ktorá je zapísaná v Obchodnom registri, je zaregistrovaná pred DPH a má splatené základné imanie, to prináša niekoľko výhod tým, ktorí chcú začať s podnikaním, tak aj skúseným podnikateľom, ktorí chcú svoj biznis rozšíriť a v čo najkratšom čase disponovať spoločnosťou s ručením obmedzeným- najpopulárnejším druhom podnikania.

žena, notebook, grafy

K tým primárnym výhodám sa pri kúpe hotovej či „ready made“ spoločnosti radí hlavne rýchlosť, akou sa dá takáto spoločnosť získať a výrazné zjednodušenie byrokratických úkonov. Navyše sa pri takomto postupe ušetrí čas, čo je pri niektorých podnikateľských príležitostiach veľmi dôležité a v určitých odvetviach to dáva náskok pred silnou konkurenciou.

  • V opačnom prípade by podnikateľ musel takúto firmu založiť od základov, čo je pomerne zložitá administratívna záležitosť, pri ktorej sa navyše môžu vyskytnúť prekážky.
  • Zakladanie s.r.o. je tiež pomerne dlhotrvajúci proces, skôr než podnikaniu sa človek musí venovať behaním po úradoch a takisto to nie je zadarmo- pri s.r.o. je potrebné splatiť základné imanie vo výške 5000 eur.

podnikateľ, prenášanie

Ak sa naopak podnikateľ rozhodne pre kúpu pripravenej, teda „ready made“ firmy, veľa vecí si tým uľahčí a aj v tomto prípade je možné výber prispôsobovať pomyslenému imidžu a štruktúre spoločnosti, resp. plánovaným podnikateľským aktivitám. Je možné zmeniť názov firmy, jej konateľa a dokonca predmet podnikania, veľa náležitostí sa dá prispôsobiť potrebám kupujúceho.

Väčšina takýchto spoločností na predaj má vybavené potrebné náležitosti:

  • Majú splatené základné imanie, prešli zápisom do Obchodného registra, sú zaregistrované kvôli DPH, nechýba im potrebná dokumentácia o založení, majú pridelených niekoľko najčastejších oprávnení, majú pridelené IČO a DIČ

Kúpa takejto eseročky prebehne spôsobom, že sa jej obchodný podiel prevedie na kupujúceho, resp. že kupujúci záujemca kúpi obchodný podiel spoločnosti.