Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktoré sa radí medzi zoonózy (ide o choroby – infekcie, ktoré sú prenosné zo zvierat na ľudí). Postihuje viacero orgánov v ľudskom organizme a jej liečba je zdĺhavá.

klíště

Výskyt ochorenia.
Ak chodíte radi na výlety do prírody, dávajte si pozor na hmyz. Lymskou boreliózou sa každý rok nakazí asi 1000 ľudí len v našej krajine. Táto infekcia sa vyskytuje všade na svete, kde žije hmyz sajúci krv..

Priebeh infekcie.
Lymská borelióza má tri štádiá. Jej zákernosť spočíva v tom, že kým vôbec zbadáte, že vám niečo je môže byť plne rozvinutá.

1. Fáza ochorenia
Na koži sa do 3 až 30 dňoch od prisatia kliešťa objaví červený fľak, ktorý je v mieste vpichu bledý. Zväčšia sa lymfatické uzliny, cítite sa viac unavení a objavia sa bolesti hlavy a kĺbov. Často krát tieto príznaky pripisujeme stresu, životnému štýlu, zlému spánku,… jediné čo by nás mohlo na infekciu upozorniť je červená škvrna na pokožke, ale tá sa objavuje len v asi 50% prípadov. Prvá fáza ohorenia tak môže nebadane v našom organizme prerásť do druhej fázy.

2. Fáza ochorenia
Dochádza k napadnutiu centrálnej nervovej sústavy. Podľa toho ktorý orgán je infekciou zasiahnutý sa môžu objaviť rôzne príznaky
– Ochrnutie lícneho nervu
– Búšenie srdca
– Vysoké horúčky, bolesti hlavy
– Zápal mozgových blán
– Zápaly a opuchy kĺbov
– Pocit pálenia na pokožke
– Zášklby svalov

3. Fáza ochorenia
V tomto štádiu už infekcia prerástla do chronického stavu. Prejavuje sa zápalom kože, kĺbov, mozgu, miechy, alebo srdca či chronickou únavou a bolesťami hlavy a krku.

bakterie

Liečba lymskej boreliózy
Čím skôr sa s liečbou začne tým lepšie sú vyhliadky na vyliečenie. Problém pri liečbe tejto infekcie je v jej schopnosti nepozorovane sa rozvíjať v organizme. Prvá fáza ochorenia sa nemusí nijako prejaviť a kým sa objavia príznaky ďalšej fázy je zdravie pacienta značne poškodené.
Dlhodobé užívanie antibiotík dokáže lymsku boreliózu poraziť.