Dospelý človek potrebuje približne 8 hodín nerušeného spánku počas noci. V tomto čase si organizmus oddýchne, prebiehajú v ňom ozdravujúce procesy a v mozgu sa triedia informácie získané počas dňa. Ak je tento odpočinok niečím narušení odrazí sa to na ďalšom dni. Nervozita, výkyvy nálady, nerozhodnosť, únava a ospalosť – všetci to poznáme.

nespavpst

Jednou z hlavných príčin nedostatočného kvalitného spánku môže byť insomnia – nespavosť. Nekvalitný odpočinok, ktorý trvá 3 noci v týždni počas troch mesiacov (a viac) nepriaznivo vplýva na vaše fyzické aj psychické zdravie.

Ako zabrániť insomnii.
Problémy, starosti, negatívne udalosti v živote môžu byť príčinou jednej – dvoch prebdených nocí. Je to síce neškodné, ale môže sa z toho vyvinúť chronické štádium. Zbaviť sa chronickej nespavosti je už náročnejšie.

  • Matrac a posteľ– veľa krát nemôžeme spať práve pre zlý (mäkký, alebo tvrdý) matrac a nevhodnú posteľ – o tom sa dočítate viac na. Bolesti chrbta, krížov, krku a hlavy – ak sa ráno budíte s takýmito problémami dôvod bude práve v zlom lôžku.
  • Fyzické zdravie– rôzne zdravotné komplikácie môžu zhoršiť váš odpočinok – chronické bolesti, artritída, problémy so štítnou žľazou, astmy, ale aj neurologické komplikácie znížia šance na dobrý spánok.
  • Psychické zdravie– jedným z hlavných symptómov depresie a pocitov úzkosti je práve nespavosť. Možno si ani neuvedomujete, že trpíte psychickou poruchou, ale neschopnosť spať vám to dá jasne najavo.

Ak je dôvod insomnie vo vašom psychickom, či fyzickom zdraví zverte sa so svojimi problémami lekárom a odborníkom. Odstránením prvotného problému zmizne aj vaša nespavosť.

postel

Modré svetlo
Elektrospotrebiče v miestnosti kde spíte vysielajú do prostredia svetlo istej vlnovej dĺžky – modré svetlo. Toto svetlo narúša prirodzenú produkciu melatonínu – látky, ktorá vo večerných hodinách vyvoláva ospalosť. Vypnite všetky spotrebiče – TV, notebook, počítač, mobil,… v miestnosti aspoň 30 minút pred tým ako pôjdete spať. Ospalosť sa dostaví rýchlejšie než by ste očakávali.