Keď sa rozhodnete, že budete mať psíka, musíte zvážiť skutočne mnohé alternatíva. No napriek tomu, keď ste sa už raz rozhodli, musíte si byť teda istý, do čoho idete. Musíte vedieť, že máte dostatok času na to, aby ste na neho mali čas. A taktiež musíte mať uzrozumené to, že máte aj dostatok priestoru na to, aby ste so psíkom vedeli koexistovať v jednej domácnosti. Teraz si však musíte ujasniť to, akého psíka vlastne chcete mať. A hlavne, odkiaľ ho chcete mať. Chcete mať čistokrvného alebo vám postačí aj taký bez papierov? Ak je to tak, určite by ste mali pouvažovať nad tým, že si zoberiete psíka z útulku.

malý pes
 
Chcete vedieť, prečo by ste si mali zobrať psíka bez papierov a z útulku? Existuje na to skutočne veľmi veľa dôvodov a verte tomu, že sa s nimi budete vedieť stotožniť.
 
V poslednej dobe sa skutočne veľa ľudí rozhodne pre psíka z útulku. Ale viete, prečo to vlastne ľudia robia? Mnohí chcú často urobiť len dobrý skutok. Chcú mať psíka z útulku práve preto, že vedia, že aj také psíky potrebujú domov. A že nepotrebujete množiarne len preto, lebo chcete mať čistokrvného psíka. Ak chcete mať psa preto, že s ním chcete chodiť na súťaže a ďalej ich rozmnožovať, je jasné, že na to máte dôvod.
 
Napriek tomu však určite viete, že čistokrvné psíky sa nedožívajú toľko rokov, ako sa dožívajú krížené psíky. Už to samo o sebe niečo vypovedá.

ridgeback
 
Mať doma psíka z útulku znamená urobiť radosť psíkovi, ktorý nemá veľké šance na to, mať vlastný domov. Možno nemáte doma presne definovanú rasu, ale máte doma priateľa na celý život. Máte doma originálneho orieška, ktorý bude žiť veľmi dlho a okrem toho nikdy neviete, ako bude vlastne vyzerať. Bude to však váš psík, ktorý vás bude milovať oveľa viac, ako si to len vy viete predstaviť. Je to vaša originálna verzia čistokrvných psíkov. Uvidíte, že z neho budete mať radosť.