SNN je skratka pre neurologickú poruchu, ktorá je známa pod názvom syndróm nepokojných nôh. Človek, postihnutý touto poruchou má veľké nutkanie pohnúť nohami každých pár sekúnd. Toto nutkanie sa nedá ovládať, nedá sa potlačiť a nedá sa mu ani odolať.
Kedy ide o SNN.
Pocit, ktorý pacient cíti je zrovnateľný s brnením, mravčením, cíti v nohách napätie, pálenie,… všetko sú to nepríjemné pocity, ktoré prejdú hneď ako pacient pohne nohami.
Najčastejšie sú touto neurologickou poruchou postihnuté nohy, ale nie je výnimočné ak sú zasiahnuté aj ruky, tvár, alebo celé telo (vo vážnejších prípadoch).
Vplyv na život.
Aj keď je syndróm nepokojných nôh neurologickou poruchou spadá do kategórie porúch spánku. Nutkanie pohnúť nohami je silné aj pri zaspávaní a aj počas spánku. Chuť pohnúť sa prichádza každých 20 až 50 sekúnd čo značne znemožňuje pacientovi pokojne zaspať a aj spať. Spánok nie je dostatočne kvalitný a hlboký čím dochádza k ďalším zdravotným problémom. Bolesť hlavy, znížená koncentrácia, neschopnosť sústrediť sa, nechutenstvo, ospalosť, únava, podráždenosť, náladovosť a stres. Všetky tieto komplikácie môžu viesť k depresii, ktorá sa môže stať chronickou. Liečba tohto ochorenia už spadá do rúk odborníkov.
Príčina vzniku syndrómu nepokojných nôh.
Čo stojí za vznikom tejto poruchy sa presne nevie. Môže ho spôsobiť viacero faktorov.
- Genetika – ak niekto z vašej rodiny trpí SNN môže sa vyskytnúť aj u vás.
- Dopamín – hormón, ktorý je zložkou pohybového aparátu. Zodpovedá za jeho správne fungovanie. Nízke hodnoty dopamínu môžu mať súvislosť s týmto symptómom. Práve nedostatok dopamínu je vysvetlením, prečo sa porucha prejavuje aj na iných častiach tela.
- Hormóny – SNN sa často prejavuje u tehotných žien
- Iné choroby – poškodenie nervov, Parkinsonova choroba, problémy so štítnou žľazou, cukrovka – pri týchto ochoreniach môže mať pacient nepríjemné pocity v nohách, alebo môže cítiť neutíchajúce nutkanie pohnúť nohami.