Opozícia, ale i politológovia kritizujú vládu pre veľa vecí a najnovšiu im ponúkla sama vládnuca strana Smer. Obedy zadarmo či stravovanie, za ktoré rodičia a ani deti nebudú musieť nič platiť. Takto znel sľub, no podľa mnohých je to iba predvolebná kampaň a prostriedok na zníženie prepadu volebných percent. Po vlakoch zadarmo sa ale obedy ukázali tou ťažšou alternatívou. Prečo? Pretože potraviny sú drahšie ako preprava a všetko to potrebuje niekoľko premyslených krokov dopredu.

školní chodba

Len pre sociálne znevýhodnených?

Už na začiatku sa mnohí priznali, že tomu neveria. Nejde ani tak o štedrosť ako o obyčajný logický postup zmýšľania. Strava pre deti do pätnástich rokov by mala byť hradená zo štátnej kasy. No aj tak sa postupne vynárajú stále nové a nové prekážky, ktoré odďaľujú možnosť bezplatného nasýtenia pol milióna občanov. Premiér hlásil odklad, potom dotácie a nakoniec prisľúbil pomoc cez Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, aby sa doplnili stavy kuchárok. Postačí to?
Za posledné roky sme si zvykli na vízie, ktoré sa nesplnili, no pracuje sa na nich. Napríklad diaľnice alebo obchvaty. Podobne to vyzerá aj s obedmi. Vláda týmto sledovala nie len priazeň svojich voličov, ale aj zdravé varené jedlá pre najmenších, ktorí to najviac potrebujú. No zdá sa, že aj tu budú platiť nejaké tie výnimky. Mnoho škôl rieši existenčné problémy a bez riadnej finančnej ako i materiálnej dotácie realizácia nie je možná.

mince

Smer nateraz prisľúbil, že sa postará aspoň o rodiny, ktoré nemajú peniaze nazvyš. U mnohých to vyvolalo pobúrenie a nahlas hovoria o diskriminácií. Preto sa hlas stíšil, no aj tak sú prioritné tieto prípady. Vládnuce strany poskytnú dotácie, ktoré sa pohybujú okolo jedného eura. Je to síce polepšenie, no jedálne nemajú v niektorých prípadoch ani personál a ani kapacitu na to, aby nakŕmili všetkých žiakov.