Veľa majiteľov má doma psíka. Existuje mnoho druhov a rás , ktoré máme doma . Ale aby sme im porozumeli musíme vedieť čo nám chce pes povedať z rečou tela.
 
>         Ak Váš psík vrtí z chvostom pomalí ,nízko nad zemou znamená to že nevie čo sa okolo neho deje a čaká čo má robiť. Keď čaká na povel , začne vrtieť chvostíkom rýchlejšie. Keď ma chvost zdvihnutý a trasie s ním znamená to že využíva situáciu a urobí to čo sa mu páči.

čivava
 
»          Má váš psík zastrčený chvost medzi nohami ? Znamená to že sa boji alebo ho niečo bolí. Preto je dobré rozoznať či ide o strach , ak sa má čoho báť , alebo o bolesť . Ak by išlo o bolesť vyhľadajte najbližšieho zverolekára.
 
·         Keď ma Váš psík otvorené oči dokorán znamená to že  sa chce s vami hrať alebo sa mu naplno venovať. Ak ich má privreté , alebo ak žmúri , to znamená že  je pripravený na hranie  a využije každú situáciu aby vás otravoval. Ale ak Váš pes má často privreté oči alebo neustále žmúri , aj v tomto prípade je dobré ak vyhľadáte zverolekára. Má váš pes nastoľuje oči alebo mierne naklonené do predu ? To znamená že je neustále v strehu aby reagoval na dianie na okolo.
 
o   Keď má však Vás pes zatočený chvost a uši ovisnuté , to znamená že sa boji. Takto reaguje na situácie keď ma strach , alebo sa boji neznámych ľudí.
 
§  Ak si Váš psík ľahne má chrbtom signalizuje to že Vám páči. Keď ho začnete hladkať po brušku , dáte havinovi na javo že ste snom spokojný . Keď si chce pes získať vašu pozornosť, opre si hlavu  o vaše koleno. Ňufákom zase naznačuje aby ste sa s ním náznaku a hrali

pejsek
 
Jedna lanká zdvihnutá signalizuje že niečo chce. Ak len mať nadvihnutú labky a breše znamená to že sa chce s Vami a hrať , a keď ma zdvihnutú labku a vyplazeným jazyk to znamená že chce od Vás jedlo.
 
Ø  Zdvíha Vám Vás pes z hlavou ruku ? To znamená že sa  aby ste si havinovi  všimli aby ste sa  snom hrali a  maznali sa.