Boľavé nohy a ťažkosti s chôdzou sú veľmi nepríjemné a obmedzujú pohyblivosť človeka niekedy až do takej miery, že sa musí spoliehať na pomoc iných. Byť obmedzený v pohybe nie je pre nikoho príjemné, no ak zanedbáme prevenciu, tak sa to ľahko môže stáť každému z nás. Nohy s nami chodia celý život, a preto by sme ich zdraviu a kondícii mali venovať aj náležitú pozornosť. V tele máme totiž cievy, teda žily, ktoré zásobujú naše vnútorné orgány a tkanivá krvou a spätne ju odvádzajú do srdca. Žily sú vybavené chlopňami, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi, ale v prípade ich poškodenia už svoju funkciu nemôžu plniť, a tak sa krv vracia späť, čo vyvoláva v cievach vysoký tlak. Žily sa stávajú viditeľné na povrchu kože, expandujú až do hrúbky 10mm alebo aj viac.

žena, krém na nohy

Podľa toho aké viditeľné sú žilky ich rozdeľujeme na:

-metličky – do 1mm

-retikulárne žilky – 1-3mm

-varixy – viac ako 3mm

Kŕčové žily http://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/krcove-zily.php postihujú v prevažnej miere ženy v každej vekovej skupine. Hoci doposiaľ nevieme, čo ich spôsobuje, rizikové faktory, ktoré na ich vznik vplývajú, poznáme.

Sú to:

-zvyšujúci sa vek

-tehotenstvo a ženské pohlavie

-dedičné predispozície

-obezita

-práca v sede alebo v stoji

-užívanie hormonálnej antikoncepcie

-zdvíhanie ťažkých bremien

-fajčenie a zlá životospráva

-nevhodné oblečenie a obuv

masáž nôh

Existujú faktory, ktoré nedokážeme ovplyvniť, napríklad pribúdajúci vek alebo pohlavie či dedičnosť, no mnohé máme vo svojich rukách. Existuje viacero jednoduchých a finančne nenáročných metód ako sa kŕčovým žilám vyhnúť.

Kompresné pančuchy – ich nosení dokážeme podstatne znížiť riziko vzniku kŕčových žíl. V súčasnosti sú na trhu dostupné mnohé druhy pančuchového tovaru, ponožky či pančuchy s otvorenými či uzavretými prstami alebo samodržiace, ale aj v rozličných farbách či textúrach.

Chôdza – počas nej prebieha pumpovanie krvi do srdca a tiež sa do značnej miery aktivujú lýtkové svaly. Turistika, plávanie či beh, ale aj bicyklovanie sú výbornou alternatívou chôdze.

Výživové doplnky a lieky – gély, masti či krémy, ale aj lieky pomáhajú pri prejavoch a ťažkostiach s kŕčovými žilami, ale sú aj výbornou prevenciou.