Smrek, borovica = kvalita

Smrek, borovica = kvalita


Na výstave nábytku som zaznamenala potešiteľný trend. Tak ako aj v iných oblastiach tak aj v drevárskom priemysle sa na piedestál vrátili poctivé prírodné materiály. Nábytok z masívu je ten, ktorý prežije generácie .


  • Prekrásne „komody“, stoly, skrine, vitríny  potešia veru nie jedno oko. Je to ako návrat do minulosti, Do zámku, či hradu. Kus nábytku ako umelecké dielo !

smkr

Na jednej strane je to potešiteľné- návrat k drevu ako  materiálu ma celkom určite priaznivý dopad na celkový zdravotný stav . Na strane druhej ale prichádza konštatovanie , že ale koľko lesa sme vyrúbali, aby sme mali drevenú podlahu či nábytok ? Koľko času bude potrebovať strom pre rast ?

Dostávame so do dilemy. Chceme doma zdravý materiál  ? Chceme ale aj zdravé životné prostredie vôkol nás ? Dá sa to zosúladiť ?


  • Aj niekedy ľudia mali drevené nábytky, no nemenili ich tak často ako my. Sme ľudia konzumu. Kupujeme a kupujeme . Či treba, či nie.

  • Niekedy drevený nábytok prežil niekoľko generácií. Dnes chceme pri zariaďovaní bytu veru všetko úplne nové. Tento trend ale životnému prostrediu sotva pomôže!


Aj ja mám drevený nábytok- ale nie nový. Renovovaný a prekrásny . Áno, mám dobrý pocit že ho mám a zároveň nemám zlý pocit, že pre mňa musel byť zrúbaný strom.

dřevo


Slovensko z výšky bolo niekedy krásne zelené. Bude ale zelené od množstva stromov aj o päťdesiat  rokov ?

Niečo nám zničila víchrica prírodná a niečo víchrica podnikateľská. Rúbeme, vyvážame ale čo je alarmujúce- málo stromov sadíme.

Lesníci v lese označujú farebne stromy určené na zrúbanie. Vtedy ich v lese vidieť . No pri sadení som ešte nemala šťastie veru niekoho vidieť.

 Sadenie neprináša okamžitý finančný efekt. Moc peňazí je silná ! Strom potrebuje pre svoj rast desiatky rokov . Finančná návratnosť je teda v nedohľadne . Ale čo tak návratnosť neekonomická, ale potrebná pre naše prežitie a dýchanie vôbec ?