Žulové a mramorové povrchy
Kyselina v octe môže rozleptať prírodné kamene. Na takéto povrchy použite radšej tekutý prostriedok na umývanie riadu a teplú vodu. Zbytočne si ich nepoškodíte.

dva octy

Kamenné dlažby
Rovnako ako sa prírodný kameň, napríklad vo vašej kúpeľni, tak by sa ním nemali čistiť ani kamenné dlažby. Vyvarujte sa aj citrónu a amoniaku. Preferujte špeciálne mydlo, ktoré je určené na kamenné povrchy alebo jemný tekutý čistiaci prostriedok.

Škvrny z vajec
Ak vám spadne alebo kvapne vajce na podlahu, nepoužívajte na jeho vyčistenie ocot. Kyslosť v octe môže vajce ešte viac stvrdnúť a to práve pri čistení nechceme.

Žehlička
Ocot môže poškodiť vnútorné časti žehličky. Takže ho nepoužívajte na jej čistenie. Radšej sa riaďte pokynmi a radami, ktoré sú v príbalovom návode. Takto uchováte jej životnosť a tak rýchlo sa vám nepokazí.

Podlahy z dreva
Niektorí majitelia domov zistia, že roztoky octu čistia podlahy veľmi dobre, ale iní sa zas sťažujú, že ocot poškodzuje ich povrch. Naša rada: Použite čistiaci prostriedok špeciálne vyvinutý na drevené podlahy. Ale ak chcete skúsiť ocot, vždy ho rieďte s vodou a vyskúšajte ho na nenápadnom mieste predtým, než ho použijete v celej miestnosti.

Tvrdohlavé škvrny
Snažíte sa, čo najviac, ale takéto škvrny len tak ľahko nepôjdu dole. Sú to napríklad škvrny z trávy, atramentu, čučoriedok, červenej repy a krvi. Na takéto škvrny nie je ale dobre používať ocot. Majú tendenciu nereagovať na kyseliny a tie môžu tie škvrny ešte zhoršovať. Preto ich ošetrujte prípravkom na silné škvrny, ktorý sa používa ešte pred praním. Potom ich perte s práškom, vhodným na škvrny.

zákaz

Pri čistení s octom netreba zabúdať na to, že ocot je kyselina a môže rozožierať niektoré povrchy. Tých je ešte viac, ale toto sú základné. Ak idete octom čistiť niečo nové, čo ste ešte nikdy nečistili, použite ho len na malý kúsok a sledujte ako ten povrch s octom zareaguje. Ak sa vám bude zdať, že zmenil jeho farbu alebo iné nepriaznivé veci, tak na tú vec radšej ocot nepoužívajte.