Staviate si dom alebo chatu a už ste v štádiu, že si vyberáte strešnú krytinu? Ak ste si zvážili pre a proti všetkých strešných krytín a najlepšie vám vyšla možnosť pokryť strechu škridlou, teraz je na čase pripraviť všetko tak, aby škridle plnili svoju funkciu a bolo možné ich správne poukladať.

střešní tašky

Treba dbať na pevný krov pre pokladanie škridle

Keďže hmotnosť škridle je niekoľkokrát vyššia ako hmotnosť plechovej strechy, skôr ako budete samotnú škridlu pokladať, je potrebné si krov a strechu dobre pripraviť. V prvom rade je vhodné si dať statikovi alebo inému odborníkovi vypočítať aké veľké a hrubé krokvy budete potrebovať v prípade, že ako strešnú krytinu použijete škridle. Zvyčajne sa vyžadujú pevnejšie krokvy ako pri plechu. Následne ak už máte postavený krov, je potrebné doplniť latovanie. Laty musia byť ukladané tesne vedľa seba a musí byť vykonané tzv. plné debnenie. V prípade plechu sa plné debnenie nepoužíva. Následne už môžu prísť pokrývači a začať s pokládkou krytiny. Ak si trúfate na takúto úlohu aj sami, je to možné, ale je to oveľa náročnejšie. Už len samotné vynesenie škridly na strechu by vás celkom zamestnalo.

Zvyčajne pokrývačské firmy používajú na vynesenie škridly zo zeme na strechu automatické výťahy. Ak si to budete robiť sami, je potrebné si zohnať dostatok ľudskej pracovnej sily. Následne už pokrývači môžu začať so samotným ukladaním škridly. Najskôr si označia čiary, ktorých sa budú pridŕžať. Škridle sa kladú od spodku, čiže od odkvapových rúr smerom hore. Škridla sa kladie smerov sprava doľava. Kladie sa po riadkov. V prípade,že na streche je viacero skúsených pokrývačov, môžu klásť aj viacero riadkov naraz. Takto spravia pokrývači najskôr jednu stranu strechy a následne druhú stranu. Doba pokladania škridly závisí od veľkosti strechy a šikovnosti pokrývačov. A samozrejme aj od počasia, ktoré je dôležitým faktorom pri pokrývaní strechy akoukoľvek strešnou krytinou.

dlaždice

Prečo škridle?

Určite, keď ste sa rozhodovali, akú strešnú krytinu použijete, viete, že škridle majú viacero výhod a to v prvom rade je ich životnosť. Škridlová strecha je jedna z najtrvácnejších strešných krytín. Navyše veľkým plus je aj jej vzhľad, nakoľko v dnešnej dobe už trh ponúka rôzne vyhotovenia a farby škridly. Treba si len správne vybrať.