Mám niekoľko mačiek, no a nie všetci v mojej rodine tieto zvieratá príliš obľubujú. Niektorí jej členovia sú dokonca presvedčení o tom, že prenášajú smrteľné choroby. Moja krstná mama, mi to dokonca nezabudne pripomenúť ani na jednej jedinej rodinnej oslave. Spočiatku ma to aj hnevalo, no teraz so z toho robím skôr srandu. V prvom rade vás chcem upokojiť. Ešte som nepočul o chorobe prenosnej z mačky na človeka, ktorá by bola smrteľná. OK, opomeniem besnotu. Svoju mačku snáď očkujete.Mačka na kresle.jpg
Možno vám teraz napadla ešte toxoplazmóza. Áno, tá smrteľná môže byť, ale len pre nenarodené dieťa. Navyše, z mačiek sa nakazí asi len jedno percento zo všetkých nakazených osôb. Takže jednu chorobu by sme už mali za sebou.
 
Poďme k tým ďalším. Mačky môžu mať črevné parazity. Tie, ktoré od nich môžete dostať aj vy, sú škrkavky a pásomnica. Aby sa tak však stalo, museli by ste byť veľmi neopatrní a nečistotní. Navyše, parazity nie sú smrteľné. Ak by k niečomu takému došlo, existujú aj tabletky na odčervenie pre ľudí.
 
Potom tu máme kožné ochorenia. Svrabu sa obávať nemusíte, a to ako toho kožného, tak i toho ušného. Svrab z mačky sa dokonca neprenesie ani na psa alebo králika, pretože tento parazit patrí medzi takzvané jednodruhové. To znamená, že sa prenáša len v rámci jedného druhu. Vy ho môžete dostať len od človeka a mačka zas iba od mačky. Prenosné sú ešte plesne. Raz som ju mal a nie je to nič hrozné. Vlastne som ani nevedel že ju mám. Mal som pár drobných vyrážok, ktoré zmizli samé asi po mesiaci.čierna mačka.jpg
 
No a čo ešte? Jasné, ešte tu máme syndróm mačacieho škrabnutia. Toto ochorenie zvyčajne dostanú len deti so slabšou imunitou. Prejavuje sa tak že sa na tele objaví pľuzgierik a po nejakom čase zmizne. Toto ochorenie je však i u mačiek, rozšírené len veľmi zriedkavo. No a myslí, že to je všetko. Vidíte? Okrem besnoty a toxoplazmózy sa nemáte čoho obávať. Tak prestaňte tieto úžasné zvieratá odsudzovať, akoby boli nejakí vrahovia.