Sú ľudia, ktorí nechcú mať doma záclonu zo zdravotného dôvodu. Považujú ich za lapačov prachov a alergénov. Do istej miery sa s nimi dá súhlasiť. Ale len do istej miery- v byte je predsa takýchto lapačov prachu neporovnateľne viac. Dá sa ich predsa udržiavať v čistote a bez prachu a vyprať trebárs aj každý týždeň, keď si to zdravotný stav alergika vyžaduje.

záclony

 Mne sa ale záclony páčia. Záclony a závesy nie sú len pohodlné, ale aj praktické. Koniec koncov, chránia miestnosť pred slnečným žiarením, prachom zvonka, pouličným osvetlením, prúdením studeného, alebo horúceho vzduchu a ďalšími faktormi. Preto  treba vybrať záclony so všetkou zodpovednosťou.
Ako ich vybrať?

  • Záclony, ktoré vykazujú priečny veľmi kontrastný vzor, vizuálne rozširujú miestnosť a naopak zvislá vzorka ju rozširuje. 
  • Ak nechcete, aby sa závesy dotýkali podlahy, vzdialenosť medzi ich hranou a podlahovou krytkou by mala byť 5-8 cm , alebo tesne pod úrovňou parapetnej dosky
  • Pre izby s nízkymi stropmi si vyberte záclony z ľahkých tkanín a svetlých odtieňov. 
  • V detských, kuchynských alebo pracovných izbách dlhá záclona nebude tou pravou, je lepšie vybrať si krátku, ľahko udržiavateľnú- alebo do týchto izieb dať žalúzie
  • Dlhé svetlé závesy zdobia a upravujú aj akustiku malých miestností a celkový ich dojem. Zaveste tmavé záclony vo veľkej miestnosti – priestor sa tam okamžite stane pohodlnejším a útulným.

závěsy
Ak v blízkej budúcnosti neplánujete meniť nábytok v miestnosti, potom si môžete vybrať záclony, ktoré budú zodpovedať farbe nábytku. Teraz je tento trend veľmi populárny a obľúbený . V tomto prípade musíte zvoliť farbu záclon, ktorá je rovnaká ako farba nábytku, alebo by mala byť  k nej čo najbližšie. Získate zaujímavý celistvý pohľad na izbu.

Je tu ale aj iná možnosť – záclony neutrálnych tónov. Môže to byť  farba pripomínajúca piesok, ktorá má béžový, krémový alebo prírodný odtieň. Takéto záclony vždy vyzerajú krásne a nenápadné.
Tak či onak, asi si kúpim záclony aj závesy. Pri mojich úvahách som naklonená takémuto dotvoreniu domova. Mne sa jednoducho záclony páčia a nemám ani ja ,ani partner alergiu.