Najznámejší a najbežnejší vlakový dopravca, s ktorým sa stretnete na koľajniciach u nás na Slovensku je jednoznačne Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.Klasické červeno-biele rušne a vagóny, niektoré pochádzajúce ešte z veľmi dávnej doby. ZSSK je akciová spoločnosť, ktorá prevádzkuje osobnú železničnú dopravu. Jej sídlo je v Bratislave a jej vlastníkom je štát prostredníctvom Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

kolejnice
 
ZSSK bola založená 13. decembra 2004 na základe uznesenia v parlamente v Slovenskej republike. ŽSSK prevádzkuje dopravu na veľkej časti železnice Železníc Slovenskej republiky (najväčšej spomedzi všetkých železničných spoločností).
Pravidelne prevádzkujú: Osobné vlaky (Os), Regionálne Expressy (REX), Regionálne rýchliky (RR) Rýchliky (R), (IC) IC, Expresy (Ex), EuroCity (EC), EuroNight (EN) a vlaky (SC) SuperCity.
Regionálne rýchliky, IC a Rýchliky premávajú len na vnútroštátnych spojoch.
Osobáky, Regionálne expresy, Expresy, EuroCity, EuroNight a SuperCity premávajú aj na medzištátnych spojoch.
Čo sa týka rušňov, tak Železničná SSK má vo vlastníctve 28 rôznych druhov elektrických a 6 druhov dieselových.
 
RegioJet, a.s.je súkromný osobný železničný dopravca, a zároveň je členom skupiny STUDENT AGENCY.
Na Slovensku nemá také veľké zastúpenie. Prevádzkuje komerčné vlaky InterCity na trase Praha – Ostrava – Košice a na trase Praha – Brno – Bratislava / Viedeň.
Funguje aj na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno.

hlavní nádraží
 
Arrivaje dopravca, ktorého skôr poznáme vo forme autobusov. Ich linky premávajú najviac v Trnavskom, Košickom, Žilinskom a Nitrianskom kraji. No napriek tomu premávajú vlaky na trase: Praha hl. n. – Olomouc hl. n. – Trenčianska Teplá – Trenčín – Leopoldov – Nitra. dvakrát za deň dva motorové, dvojvagónové súpravy.
 
Leo Express Global a.s. u nás tiež zabezpečuje dopravu a to na trasePraha – Ostrava – Košice