Vývoj bižutérie, čo vlastne kupujeme?

Vývoj bižutérie, čo vlastne kupujeme?

lRôzny sortiment bižutérie

Pri pravých šperkoch, ako aj v bižutérii prevládajú náhrdelníky, brošne náušnice, náramky a prstene.Náhrdelníky sa robia predovšetkým z perál najrôznejších tvarov od klasických až po rozličné fantázie. Brošne majú najčastejšie prírodné motívy, geometrické a fantazijné tvary.
Nevyžadujú si prepichnutý ušný boltec. Náušnicu pridŕža široké klipsové pero. Náramok môže byť zložený z článkov, zo špirál, z retiazky s príveskami, alebo môže mať tvar rozlične širokého kolieska. Strojom vyrábané prstene sú veľmi lacné a ich sortiment sa obmedzuje najviac na detské prstienky. Bižutéria sa podriaďuje aj novým požiadavkám módy. Tak vznikajú spony do vlasov, čelenky, topánkové ozdoby, gombíky, celý rad krajčírskych polotovarov, ako výšivkové perličky, filtre.

šperky
 

·Materiály na výrobu bižutérie

Bižutéria sa vyrába z rôznych materiálov, skla, kovu, keramiky, plastov, kože, textilu atď.
Skloje najstarším bižutérnym materiálom. Používa sa samostatne alebo ako súčasť a doplnok kovovej bižutérie. Sklené perly sa vyrábajú zo sklených tyčí rozličnej farby a hrúbky. Farby skla možno rôzne kombinovať.
Lakované perlysú napodobeninou pravých perál a tvoria dominantnú ozdobu v náhrdelníkoch a v brošniach. Perly sa namáčajú do roztoku tzv. rybieho striebra. Teraz je to syntetická látka, pôvodne to bola farba získaná zo šupín rýb. Názov voskované perly je historický, lebo perla nie je navoskovaná. Druhým najdôležitejšímmateriálom je kov..

srdce

·Hliníková bižutéria je veľmi ľahká a na výzor vzhľadná.

Hliníksa ľahko spracúva a odoláva mechanickému opotrebeniu. Nefarbený povrch má fialkastý nádych. Zliatina cínu a olova sa používa na masívne odliatky. Plasty sú v bižutérii pomerne mladým materiálom. Používa sa priesvitný i sýto zafarbený polystyrén. Keramická bižutéria je najčastejšie glazovaná. Javorové drevo sa používa na náramky a perly rozličných veľkostí. Z textilu sa vyrábajú prevažne kvetinové ozdoby, a to na bežné i na večerné šaty. Bižutéria z kože, z peria a z kostí sa vyskytuje v menšej miere.

Vývoj bižutérie, čo vlastne kupujeme?
Ohodnoťte příspěvek